Pereme, pereme prádlo

Moderní doba nám umožňuje využívat velké množství "ne přírodních" materiálů. S tím je spojená i zcela jiná údržba prádla, než bývalo v dávných dobách zvykem. Výrobci pracích prostředků, aviváží, ale také praček a sušiček nás neustále lákají na své revoluční vynálezy. Ale opravdu myslíte, že když kdysi postačilo mýdlo, je nutné mít v dnešní době na vše jiný typ pracího prostředku? A prospívá to vůbec našemu obleční? Někdy by totiž bylo snadnější prádlo rovnou rozstříhat než ho trápit v sušičce nebo máchat v aviváži.

strihani

Prát na 30 a na co nejmenší otáčky

Chytré pračky nám sice nabízejí nejrůznější programy na jednotlivé typy prádla, ale věřte, že nejefektivnější je lehce odstranit skvrny před praním v pračce. Stačí k tomu vinný ocet nebo lžička sody na praní. Tu ostatně můžete přidat i k běžnému pracímu prášku. Na trh se nám v celé své kráse vrátil Jelen - a ten pere jedna báseň. Aviváž je spíše záležitost "image" praní. Prádlo je voňavé a čisté, hlásají reklamy. To sice ano, ale většina aviváží obsahuje chemické látky, které se naší pokožce rozhodně nelíbí a navíc mohou způsobovat alergické reakce. 

Možná byste se divili, co dokáže s vůní prádla udělat esenciální přírodní olejíček. Rada nad zlato zní: i u pracích prostředků čtěte etikety a snažte si najít nejšetrnější variantu, Vaše pokožka bude ihned šťastnější.

Očekáváme, že naše oblečení bude nesmrtelné a mnohdy se rozčilujeme, že se materiály žmolkují či mačkají. Většinou se jedná o špatnou údržbu oděvů nebo špatně vybraný kus oblečení. Jsou totiž materiály, které mají přirozeně určité vlastnosti (např. len se opravdu mačká).

Správná údržba - delší životnost

Několik zásadních pravidel zní: prát na 30, na co nejnižší otáčky a nepřeplňovat pračku. Také zkuste občas oblečení pouze vyvětrat a neprat po jednom nošení. Vlákna tím velmi trpí a výrazně se snižuje životnost oděvu. Jeany často stačí pouze otočit a vyvěsit. Zásadně nikdy u jejich praní nepoužíváme aviváž. Nenechte se zmást ani určitým programem na pračce. Občas se setkáme s vyšší teplotou a vysokými otáčkami - ano, jeany jsou původně pracovní kalhoty, ale v módním světě jsou jejich vlákna daleko jemnější než u jeanů opravdu pro pracovní činnost určených.

Naplněná očekávání

Před nákup je nutné také přemýšlet, co od zboží očekávám. Polo umělá a umělá vlákna mají jiné vlastnosti, než vlákna přírodní. Specifická je na příklad viskóza. Získává se ze dřeva a je tedy částečně přírodním materiálem - proto je poměrně jemná na dotek. Nicméně její vlastnosti nejsou předurčeny dlouhé životnosti. Ta se s každým praním snižuje.

Podobně je na tom lyocell, též vyráběný ze dřeva, ale aktuálně jeho proces výroby výrazně méně zatěžuje životní prostředí, tak mu udělujeme pozici třešničky na dortu. Také má delší trvanlivost. Perte opět velmi šetrně, jinak oblečení z lyocellu zničíte klidně po prvním praní.

A co syntetika a jiné umělé materiály? V létě máme rády šaty z polyesteru, většinou jsou lehké a příjemně chladí. Počítat musíme s faktem, že ale rády elektrizují a žmolkují. Výhodou naopak je, že se nemačkají a rychle schnou. Polyester nemá rád vysoké teploty, perete opět ideálně na 30 a nedávejte do sušičky. Pokud oblečení ještě otočíte, bude jej chránit před žmolkováním.

Více o materiálech a jejich údržbě si povíme zase někdy příště. Dnes si dopřejeme na závěr trošku nostalgie a půjčujeme si video od Marie Plackové z YouTube.

>

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.